Poltarex Pogoń Lębork

Reminisce sezonu 2023/2024

maj 29th, 2024 Kategoria Bez kategorii

img_05633

W sezonie 2023/2024 drużyna Poltarex Pogoni Lębork rywalizowała w rozgrywkach LOTTO Superligi Tenisa Stołowego. Sezon ten trudno nazwać udanym, jednak było kilka dobrych momentów i dużo zaciętej walki o każdy punkt, za co wszystkim naszym zawodnikom należą się brawa.

W 1 kolejce, we wrześniu 2023 nasza drużyna rozpoczęła rozgrywki od meczu z vice-mistrzem Polski Dekroglassem Działdowo. Mecz zakończył się porażką 1:3. 2 punkty zdobył lider gospodarzy Jakub Dyjas. Kluczowa dla losów meczu była minimalna porażka Jana Zandeckiego z Patrykiem Lewandowskim 2:3.

2 kolejka to pierwszy mecz na własnych stołach gdzie nasi zawodnicy podjęli zespół z województwa świętokrzyskiego Global Pharma Orlicz Suchedniów. W grze otwierającej spotkanie kapitan Poltarex Pogoni Adam Dosz pokonał Francuza Damien’a Provost’a. Były to jednak miłe złego początki. W pozostałych meczach swoją wyższość pokazali liderzy gości- odpowiednio Joengwoo Park 2 punkty i Robert Floras 1 punkt co dało końcowy wynik 1:3.

Następny mecz w hali przy ulicy Piotra Skargi to pojedynek z drużyną Oxynetu Jarosław. Goście z Podkarpacia przyjechali w dość mocnym zestawieniu co zwiastowało dość trudne zadanie. Jednak już w pierwszym spotkaniu Adam Dosz pokonał reprezentanta Ukrainy Jaroslava Zhmudenkę 3:0. Kolejny mecz był jednym z najbardziej emocjonujących w całym sezonie. Po 5 setowym boju Jan Zandecki pokonał 6:5 w decydującem secie Japończyka Yuto Kizukuri. 3 mecz również był trudnym wyzwaniem ale przegrywający już 0:2 w setach Sławomir Dosz zdołał się podnieść i pokonał byłego zawodnika Poltarex Pogoni Alana Kulczykiego 3:2. Końcowe zwycięstwo 3:0 było dużą niespodzianką i jednym z najbardziej pozytywnych momentów całego sezonu.

Na uwagę zasługuje fakt że podobny wynik 3:0 dla Poltarex Pogoni miał miejsce również podczas rewanżu w Jarosławiu.

Drużyna, którą również pokonaliśmy dwukrotnie, na własnych stołach, to Palmiarnia Zielona Góra. 3:2 w sezonie zasadniczym i 3:1 w fazie play-down LOTTO Superligi.

W tym drugim meczu wart odnotowania jest fakt zwycięstwa odniesionego w 1 z gier przez Marka Prądzinskiego, będącego bez cienia przesady, legendą naszego klubu. Pokonał on 3:2 Mateusza Zalewskiego.

Pod koniec września nasi tenisiści stołowi udali się do Bydgoszczy. Jednak w pojedynku z tamtejszą Polski Cukier Gwiazdą Bydgoszcz szybko okazało się że zdobycie punktów będzie zadaniem ekstremalnie trudnym. Drużyna gości z byłym vice mistrzem świata Szwedem Trulsem Moregardem, Mołdawianinem Vladislavem Ursu i Arturem Grelą wygrała 3:0. Jedyny plus jaki możemy zapisać to set wygrany przez Sławomira Dosza w pierwszym meczu ze Szwedem.

Pozostałe mecze z rywalami miały podobny przebieg jak ten w Bydgoszczy, z reguły kończąc się porażkami 0:3.

W tym kontekście warto przyjrzeć się dwóm drużynom a mianowicie Polski Cukier Gwiazda Bydgoszcz mająca w składzie 9 obcokrajowców - są to: Szwedzi Truls Moregard i Omar Assar, Mołdawianin Vladislav Ursu, Włosi Leonardo i Matteo Mutti, Koreańczyk Jang Wooin, Japończyk Taku Takakiwa, Tajwańczyk Cheng Jui Kao i zawodnik z Hongkongu Hang Siu Lam.

Drugą z drużyn dysponującą liczną grupą obcokrajowców jest Oxynet Jarosław. Drużyna ta dysponuje 8 takimi zawodnikami - są to: Nigeryjczyk Quadri Aruna, Ukrainiec Jaroslav Zhmudenko, Chorwat Andrej Gacina, Słowak Lubomir Pistej, Włoch Francisco Sanchi, Japończyk Yuto Kizukuri, Koreańczyk Hyeonggyu Woo oraz Irańczyk Mohamadali ROUINTANESFAHANI.

Poltarex Pogoń Lębork dysponując 10-krotnie niższym budżetem nie jest w stanie pozwolić sobie na podobne ruchy transferowe.Należy jednak wziąć pod uwagę że nasi zawodnicy prezentują wysoki poziom w skali kraju, natomiast trudno jest im rywalizować z zawodnikami z Japonii, Korei Południowej czy też państw europejskich będącymi reprezentantami swoich krajów. Co istotne jesteśmy jedynym zespołem, który grał w większości meczów (poza 1 wyjątkiem) w polskim składzie a do tego głównie zawodnikami, którzy są wychowankami naszego klubu

Wieńczącym sezon LOTTO Superligi 2023/2024 meczem było dla naszej drużyny wyjazdowe starcie z drużyną Akademii Zamojskiej Zamość.

Tenisiści Poltarex Pogoni Lębork bardzo dobrze poradzili sobie z rutynowanymi przeciwnikami.

W pierwszej grze nasz kapitan Adam Dosz pokonał byłego vice mistrza Polski Tomasza Lewandowskiego 3:2.

Druga partia meczu to kolejny zacięty pojedynek. Tym razem Sławomir Dosz musiał uznać wyższość zawodnika gospodarzy Daniela Kisielewicza. Zdecydowała o tym 1 piłeczka która przesądziła o porażce 5:6 w piątym secie.

Trzeci, kolejny zacięty mecz to pojedynek Jana Zandeckiego z Piotrem Chodorskim. Była to kolejna gra wygrana przez naszego zawodnika 3:2. Tym samym Jan Zandecki wziął udany rewanż za porażkę w marcowym meczu w Lęborku.

Czwarty, jak się później okazało ostatni mecz to pojedynek Sławomira Dosza z Tomaszem Lewandowskim. Nasz zawodnik wypadł nadspodziewanie dobrze, gładko pokonując przeciwnika 3:0, tym samym miał miejsce kolejny rewanż za porażkę w marcowym meczu.

Zakończenie sezonu było udane. Dobry występ w województwie lubelskim należy przyjąć jako dobry prognostyk przed przyszłym sezonem który jak wszyscy liczymy przyniesie nam szybki powrót do LOTTO Superligi.

Cały sezon należy ocenić mimo wszystko pozytywnie. W końcowej tabeli LOTTO Superligi wyprzedziliśmy ekipę z Zielonej Góry zajmując 11 miejsce.

Tekst Krzysztof Patelczyk    zdjęcia  Maciej Malek

Napisz Komentarz