Poltarex Pogoń Lębork

Finał Lotto Superligi 23 maja - Gdańsk

maj 18th, 2021 Kategoria Bez kategorii

safe_image

Od 2016 roku finałowe mecze Lotto Superligi odbywają się na neutralnym terenie. W 2016 roku w Mysiadle wygrała Olimpia-Unia Grudziądz, w 2017 roku w Kobyłce Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki, a w 2018 i 2019 roku w Centrum Szkolenia PZTS im. Andrzeja Grubby w Gdańsku - Kolping Frac (dziś Sokołów SA) Jarosław i Dartom Bogoria.

Sezon 2019-20 został przerwany z powodu pandemii koronawirusa po 20 z 22 kolejek sezonu zasadniczego. Końcowa kolejność została ustalona na podstawie tabeli rozgrywek.

Najbliższy finał Lotto Superligi odbędzie się w niedzielę, 23 maja ponownie w Centrum Szkolenia PZTS w Gdańsku. Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki zagra z Dekorglassem Działdowo. Transmisję ze spotkania, które rozpocznie się o godzinie 15:00, przeprowadzi telewizja SportKlub. Dodatkowo mecz będzie można zobaczyć na żywo w internecie na platformie YouTube.

Historia finałów Superligi (cz. 2)

2016 Olimpia-Unia Grudziądz - Dekorglass Działdowo 3:1
Finał odbył się w Mysiadle (gmina Lesznowola, powiat Piaseczno) koło Warszawy. Bohaterem meczu był urodzony w Chinach Japończyk Kaii Yoshida, który zdobył 2 punkty i bez straty seta. Pokonał mistrza londyńskiej Paraolimpiady Patryka Chojnowskiego i na koniec Tang Penga z Hongkongu. Wcześniej Tang Peng przegrał też z Wang Yangiem.
Punkt dla Dekorglassu zdobył Czech Jiri Vrablik, który do tej pory występuje w tym klubie, a obecnie jest grającym szkoleniowcem.

2017 Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki - Unia-AZS AWFiS Gdańsk 3:0
W podwarszawskiej Kobyłce tytuł zdobył Dartom Bogoria po dość krótkim finale. Gao Ning wygrał z Wang Yangiem 3:2, choć przegrywał 0:2, a potem Panagiotis Gionis pokonał Kaiia Konishiego 3:1. W trzeciej grze wychowanek Bogorii, grający w gdańskim zespole Patryk Zatówka skreczował po 1 secie z Danielem Górakiem (3:11).

2018 PKS Kolping Frac Jarosław - Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki 3:1
Pierwszy finał Lotto Superligi w hali PZTS im. Andrzeja Grubby w Gdańsku i pierwsze złoto dla PKS Kolping Frac Jarosław. Klub z Podkarpacia miał swojego bohatera w osobie Hou Yingchao, kiedyś nr 10 na świecie, który wygrywał do zera z Danielem Górakiem i Pavlem Siruckiem. Chińczyk sprawił sobie prezent na 38 urodziny.
Trzeci punkt zdobył Tomislav Pucar, który pokonał Pavla Sirucka 3:0.
W drużynie obrońców tytułu zwycięstwo odniósł Han Chuanxi - 3:1 z Patrykiem Zatówką.

2019 Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki - Dekorglass Działdowo 3:0
Czwarty i ostatni jak dotychczas finał na neutralnym terenie, ponieważ w 2020 roku rozgrywki przerwano z powodu koronawirusa po 20 z 22 kolejek i nie odbyła się faza play-off. Kolejność ustalono na podstawie tabeli i tytuł wywalczył PKS Kolping Frac (dziś Sokołów SA). Ale zanim do tego doszło w 2019 roku znów po Mistrzostwo Polski sięgnął Dartom Bogoria.
Pasjonujący był pierwszy pojedynek finału sprzed 2 laty, w którym Shang Kun z Dekorglassu prowadził 2:1 i 10:7 w 4 secie z Panagiotisem Gionisem. Grek wytrzymał próbę nerwów, zwyciężył 12:10 i w 5 secie 11:8. Potem Marek Badowski wygrał z Wang Yangiem 3:0 i Pavel Sirucek z Jiri Vrablikiem 3:1